AKTUALITY - Rozšiřujeme obzory v našem studijním koutku! Nové články, nové znalosti!
Shopping bag Menu

Diamant není Briliant

V první řadě Vám dám RADU ZDARMA!

Rozšířil se nejenom nám, ale všem, nejenom zde, ale všude jeden ošklivý nešvar, a to že spousta rádoby odborníku, ale i zákazníků nazývá Diamant Briliantem!

Prosím Vás! Diamant je přírodní drahokam >>> to známe (popř. viz níže v článku)

Briliant je převzatý název z briliantového výbrusu ( SRB – Standard Round Brilliant), který lze aplikovat na takřka všechny drahé kameny. SRB má kořeny v polovině  17.století z Francie. 

Co ztoho vyplývá?

Pokud budete používat název Briliant pro Diamant, tak pro poučeného obchodníka se lehce můžete stát snadnou kořistí, jak Vám prodat takřka COKOLIV!

Tak a teď už něco k Diamantu:

Diamanty jsou nejtvrdší materiál na Zemi.

Diamant je jediný drahokam sestávající z jediného prvku, je to obvykle 99,95 procent uhlíku C.

Pánský prsten, 18,28g platina, 0,96g Rose gold, dominantní kámen 1,77ct diamant, ozdoba 20x diamant 0,07ct

Zkráceně o historii:

V prvním století po Kristu římský historik a přírodovědec Plinius starší uvedl: „Diamant je nejcennější nejen z drahých kamenů, ale ze všech věcí na tomto světě.“

Světová láska k diamantům začala v Indii, kde byly diamanty shromažďovány z vodních toků ale i zemského povrch.

Postupně se to však změnilo. Indické diamanty si spolu s dalším exotickým zbožím našly cestu do západní Evropy na velbloudech v karavanách, které putovaly na středověké benátské trhy. Do 14. století se diamanty staly módním doplňkem evropských královských a císařských rodů a šlechtické elity.

Příběh moderního trhu s diamanty skutečně začíná až na africkém kontinentu objevením diamantů v roce 1866 v jihoafrickém Kimberley. Podnikatel Cecil Rhodes založil společnost De Beers Consolidated Mines Limited o 22 let později, v roce 1888. Do roku 1900 kontrolovala společnost De Beers prostřednictvím vzniklého kartelu v Jižní Africe přibližně 90 procent světové produkce surových diamantů. 

Big Hole v JAR v oblasti Kimberlei

Koho zajímá podrobná historie tohoto unikátního kamene doporučuji navštívit stránky https://www.gia.edu/diamond-history-lore.

Před koupí diamantu je dobré vědět alespoň základy, a to:

Určení kvality ve čtyřech hlediscích tzv. 4C, což je odvozeno z počátečního písmene „C“ anglických pojmenování těchto kvalit.

1C: Čistota uvnitř kamene – CLARITY

Chápu, že je to poněkud složité, ale je nezbytné vědět, že to existuje a má to zásadní vliv na cenu!

2C: Barva – COLOR

3C: Výbrus – CUT

4C: Váha – CARAT

Zlatý prsten s diamantem 0.37ct

Rady na dárky:

PÉČE: 

Ač je diamant nejtvrdší kámen, tak je poměrně křehký a štěpný s ohledem na náhodné nárazy! Proto doporučuji vášnivým zahradnicím, kutilům, kuchařkám a všem, které trávíte nekonečné minuty v koupelnách, odložte si vše, čím se tak rády chlubíte, před těmito činnostmi.

V případě lehkého znečištění doporučuji vložit šperk do vlažné, mýdlové vody a ráno měkkým kartáčkem očistu dokončit. Po vyčištění usušit viskózovou utěrkou ( nepouští vlákna). Pokud nečistota vytrvává doporučuji navštívit náš zákaznický servis.

Zdroje v článku čerpány:

Karel Mařík https://www.gemsmarik.com

https://www.gia.edu/

ZDENĚK BENC, Bechyňovo náměstí 52, 582 22 Přibyslav